قاسم آباد سفلی

دهی است جزء دهستان حومه بخش زرند شهرستان ساوه . در 15هزارگزی خاور زرند. در جلگه واقع و هوای آن معتدل است . 387 تن سکنه دارد. آب آن از قنات شور و آب خوردن از آب انبار تامین میشود. محصولات آن غلات و پنبه و شغل اهالی زراعت و گله داری و لبافی است . راه فرعی دارد. از بنای قدیم یک آب انبار دارد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 1).

 البته در حال حاضر ( سال 93) تعداد ساکنین این روستا بسیار کم بوده و آب قنات خشک شده است. کشاورزی کم رونق شده و آب مورد نیاز کشاورزان از یک حلقه چاه عمیق تامین می گردد. آب خوراکی نیز از طریق لوله کشی است. کشاورزی بیشتر منحصر به گندم و جو و نیز جارو است و پنبه کاری انجام نمی شود و کاشت درخت پسته رواج یافته است. با احداث بزرگراه تهران ساوه، این روستا درست در کنار این بزرگراه و در نزدیک پمپ بنزینها و مرکز خدمات رفاهی باران قرار گرفته است. به همین دلیل و نیز داشتن آب لوله کشی گرایش اهالی به بازگشت به روستا بیشتر شده است.

روستای قاسم آباد سفلی دارای سه آب انبار بوده که قدیمی ترین آنها که در ضلع شمالی روستا قرار دارد برای جمع آوری آب باران مورد استفاده بوده است. بنای این آب انبار آجری است و از تاریخ دقیق ساخت آن اطلاعی در دست نیست.

آب انبار دیگر در ضلع جنوبی روستا قرار دارد که تا همین اواخر مورد استفاده بود. آب شیرین از طریق لوله کشی از سمت روستای سلطان احمد لو  به این آب انبار وارد می شده و سپس به چهار شیر آب در داخل روستا منتقل می شد.

آب انبار سوم که در مقابل دروازه روستا در ضلع شرقی قرار دارد ظاهرا هیچ وقت به عنوان آب انبار مورد استفاده واقع نشده است.  این آب انبار برای جمع آوری آب از سمت روستای پیک ساخته شده بوده که به دلیل شیب نا مناسب مورد استفاده واقع نشده است.

روستای قاسم آباد سفلی در حال حاضر دارای مسجد و حسینیه است که در ایام عزاداری مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر اهالی این روستا با وجود ترک روستا در ایام تاسوعا و عاشورا واربعین و یا مناسبت های دیگر برای اجرای مراسم تعزیه خوانی و عزاداری به روستا باز می گردند.

مردم این روستا از اعتقادات شیعی- مذهبی قوی برخوردار هستند و قاریان قرآن آن در منطقه شهرت دارند.

قاسم آباد دارای دو باب مدرسه بوده که یکی پیش از انقلاب اسلامی ساخته شده و مورد استفاده بوده است. پس از انقلاب نیز مدرسه بزرگی ساخته شد که پس از کوچ اهالی برای چند سال بلا استفاده باقی ماند و سپس برای استفاده دامپروری مورد استفاده واقع شد.

این روستا تا پیش از انقلاب اسلامی دارای یک حمام عمومی خزینه بود که از نظر موقعیت میان مسجد و حمام فعلی قرار داشت. این حمام پس از انقلاب تخریب گردید و مدفون است و حمام جدید با چهار دوش ساخته شد. این حمام نیز در حال حاضر مخروبه است.

روستا دارای دو غسالخانه بوده که قدیمی ترین آنها درست در خروجی قنات از روستا ( ضلع شرقی) قرار دارد. غسالخانه جدید تر در نزدیکی حمام جدید ساخته شده است. 

قاسم آباد در میان روستاهایی چون "همه زرندی"،"سلمان آباد"،"حسین آباد"، "علی آباد"، "فیض آباد"، "غلام آباد" قرار گرفته که هم اکنون همگی خالی از سکنه هستند. علاوه بر این از ضلع غربی با شهر باستانی مشکویه (مشکین تپه) همجوار است. در حال حاضر نزدیکترین روستاهای مسکونی عبارتند از "پیک" و " سلطان احمد لو" و نیز شهر " پرندک".

نقشه ساختاری قاسم آباد به صورت یک چهار ضلعی مربع شکل بوده که بصورت قلعه ساخته شده بود. در هر ضلع روستا سه برج ( دو برج در راس و یکی در میانه) وجود داشته (مجموعا هفت برج و یک دروازه) که تعدادی از این برجها هم اکنون وجود دارند.

 

 

/ 2 نظر / 154 بازدید
حمید عطایی

جناب دکتر اسماعیل. صدرالددین سلام باتشکر از زحمات شما درباره زادگاه عزیزودوست داشتنی مان بسیار احساس خوبی ایجاد کرد باتوجه به اطلاعاتی که متاسفانه منابع اشان رافراموش کرده ام الف) احتمالا اسم زرند از کلمه زرنومیت (اسم دریاچه مقدس ساوه )کرفته شده است هنوز هم محلی ها کوههای برفگیر اطراف ساوه را به نام کوههای زرنومیت یا زرو داغی می شناسند(پیدا شدن برف در قله های این رشته کوه را نشانه شروع زمستان ووجود برف را ادامه سرماو زمستان می دانند ،کلماتی به این مضمون به یادگار از مرحوم خلداشیان حاج احدالله عطایی). ب:اسم ساوه به معنی خردوریز طلامیباشدکه احتمالاازکلمه(سابه) گرفته شده است ج:فکر میکنم قدیمیترهااسم روستای "همه زرندی "را احمدزرندی میگفتند باید از اداره ثبت منطفه استعلام گرددوهمچنین اسم روستای "سلیم آباد یا سلمان آباد"

حسن عطایی

سلام خدمت آقای دکتر صدرالدینی عزیز... خوشحالم از اینکه انقدر به زادگاه خود علاقه دارید و پیش قدم شدید برای شناسوندن آن در فضای مجازی... ان شاءالله روزی همگی دست به دست هم بدهیم و در جهت عموان و آبادی روستا گام های بزرگ تری هم برداریم... مجددا ممنون و سپاسگزارم از این اقدام جالب و ... منتظر مطالب بعدی شما هستیم